Słoń

Ubud to miasto położone w centralnej części Bali, wystarczająco daleko od zgiełku turystycznej Kuty. Miasto i rejon z pobliskimi wioskami jest znany z rzemiosła, z warsztatów i galerii artystycznych. Jest miejscem gdzie można się wyciszyć, wybrać się na jogę, do spa, skorzystać z alternatywnej medycyny i poznać uroki tego niesamowitego miejsca i zasmakować indonezyjskiej kuchni. Ubud i okolice są położone między polami ryżowymi, starożytnymi świątyniami, pałacami. Niesamowita atmosfera tego miejsca (wszech-obecne świątynie), tanie zakwaterowanie oraz centralna lokalizacja miasta sprawiła, że zamiast cztery dni zostaliśmy tam aż dwa tygodnie. Ubud nas oczarował. Ot taka magia Ubud.

Zakwaterowanie

Wszystko zależy tylko i wyłącznie od twojego budżetu. Zarówno za $10 jak i grube ‘buksy’. A przez grube – mam na myśli domki za $1000 za noc. My zatrzymaliśmy się w Homestay’u. Mieszkając w tradycyjnym balijskim ‘domu’ z lokalna rodziną – która ma kilkanaście pokoji do wynajęcia położonych dookoła ich własnej świątyni. Tradycyjne balijskie budynki starają się być w harmonii z otoczeniem. Są zbudowane prawie wyłącznie z materiałów organicznych i nie są stworzone jako jeden ogromny budynek, ale raczej zbiór wielu struktur, które mają różne funkcje. Za mały domek płaciliśmy około 40 zł ze śniadaniem. Nasza gospodyni serwowała nam przepyszne bananowe naleśniki ze świeżymi owocami oraz kawą. Tuż przed domkiem mieliśmy ‘akwarium’ i ptaki, które niestety trzymane są w klatkach, ale za to wydają niesamowite dźwięki. Arjuna house jest bardzo blisko głównej drogi – dosłownie parę minut a pomimo tego mieliśmy ciszę i spokój. Codziennie rano mogliśmy zobaczyć – przed naszym domkiem podarunki- które zostawiają ‘dla bogów’. Zazwyczaj są w bambusowych koszyczkach wypełnionymi ryżem, kwiatami, a czasem też pieniędzmi, słodyczami bądź papierosami.

Wejście na posesję
Wejście na posesję
Domki na posesji
Domki na posesji
Arjuna house - nasz domek
Arjuna house – nasz domek
Podarunek
Podarunek

Monkey Forest

Jest nie tylko rezerwatem przyrody, ale również ‘świętym’ miejscem gdyż zawierają trzy hinduskie świątynie. Odgrywają ważną rolę w życiu duchowym społeczności lokalnej, a małpa i jego mitologia są ważne w Balijskiej kulturze. W parku mieszka około 600 małp. Są dosłownie wszędzie. Pracownicy parku karmią małpki słodkimi ziemniakami trzy razy dziennie, i one są głównym źródłem pożywienia w parku. Turyści, którzy pragną nakarmić małpki mogą kupić banany. Małpy dosłownie lecą z daleka jak tylko poczują ulubiony owoc. Jak chcecie by na was się wspięły to najlepiej wystawić rękę z bananem do góry. Nie denerwujcie małp, bo mogą Was ugryźć. Butelki plastikowe, reklamówki, okulary- wszystko powinno być schowane, inaczej małpy na pewno wskoczą na Ciebie i zanim się obejrzysz zabiorą Ci co im się podoba. Park jest na prawdę duży i nie chce się wierzyć, że jest tuż przy jednej z głównych ulic. Posiada aż 115 różnych gatunków drzew, ma wzgórza, strumyk, niesamowite rzeźby i na prawdę jest to ‘must’ jeśli zostajecie w Ubud.

Monkey forest
Monkey forest
Małpki
Małpki
Małpka szuka jedzenia
Małpka szuka jedzenia
Most
Most
Most
Most
Rodzinka małpek
Rodzinka małpek

Ubud Art Market

Jeśli chcesz kupić pamiątki z Bali bądź wesprzeć lokalnych rzemieślników i artystów to koniecznie wybierz się na market. Tutaj kupisz wszystko czego pragniesz. Można znaleźć piękne jedwabne szale, lekkie koszule, ręcznie tkane torby, koszulki, rzeźby, obrazy, latawce i wiele innych towarów rzemiosła. Dla fanów targowania to idealne miejsce – wszak to leży im w kulturze. Miejscowi na ‘dzień dobry’ podają bardzo wysokie ceny, ale należy się stopniowo targować. Jeśli uważasz, że cena jest za wysoka -odejdź. Jeśli sprzedawcy będzie zależeć to sam Cię zawoła i przyjmie niższą cenę.

Ubud market
Ubud market
Ubud market
Ubud market
Ubud market- deski surfingowe
Ubud market- deski surfingowe
Obrazy
Obrazy
Ubud market
Ubud market
Ubud market
Ubud market

Pola ryżowe

Tegalalang ryżowe tarasy- są ‘na liście’ do zobaczenia. Robią wrażenie, ale jest za bardzo skomercjalizowanym miejscem, bo przy głównej ulicy ze sklepami z pamiątkami i duża liczbą turystów. Na pewno polecamy zgubienie się na motorze w pobliskich wioskach i zobaczenia Bali z prawdziwego zdarzenia.

Tegalalang
Tegalalang
Tegalalang
Tegalalang
Pola ryżowe
Pola ryżowe
Ubud
Ubud
Pola ryżowe
Pola ryżowe

Świątynie

Jest ich na prawdę wiele, więc opiszę tylko te co widzieliśmy.

Pura Saraswati Temple– tuż przy głównej ulicy – Cafe Lotus. Nie wchodziliśmy do środka, z tego co się orientuje to nawet nie można, ale sam widok i piękne kwiaty lotosu robią wrażenie. Jest to tuż przy głównej drodzę więc można ją zobaczyć lub porobić zdjęcia.

Pura Saraswati Temple
Pura Saraswati Temple
Pura Saraswati Temple
Pura Saraswati Temple


Gunung Kawi Sebatu

Jest to jeden z najmniej odwiedzanych kompleksów świątyni na wyspie Bali, ale jest jednym z najpiękniejszych i spokojnych. Świątynia położona jest w przepięknym miejscu, pełnym zielonych ogrodów wokół basenów wypełnionych rybami i kwitnącymi kwiatami lotosu.
Kompleks świątyni położony jest w miejscowości Sebatu w Tegallalang, około 12 km na północ od głównego centrum Ubud. Bilety kosztują IDR 15000 dla dorosłych i o połowę mniej dla dzieci.

Świątynia
Świątynia
Gunung Kawi Sebatu
Gunung Kawi Sebatu
Gunung Kawi Sebatu
Gunung Kawi Sebatu
Gunung Kawi Sebatu
Gunung Kawi Sebatu
Brama do świątyni
Brama do świątyni

Pura Gunung Kawi

Jest to 11-sto wieczna świątynia wraz z grobowcami w miejscowości Tampaksiring, kóra jest położona na północny -wschód od Ubud. Jeśli masz motor to dojazd zajmie około 30 minut. Wejście kosztuje IDR 15.000, a samo miejsce jest mało turystyczne.
Żeby dostać się czeka Cię nie lada wysiłek. Trzeba pokonać kilka set schodów. Nie wspominając już o powrocie. 🙂 Ale na prawdę warto- dla nas była to najpiękniejsza świątynia ze względu na położenie oraz naturę. W drodze znajduje się parę sklepików i widok na malownicze tarasy oraz pola ryżowe. Kiedy zauważysz ścieżkę prowadzącą przez pola, koniecznie podążaj za nią. Tam zobaczysz wodospad, piękne tarasy ryżowe oraz rzeźbienia w skale/grobowce.

Pola ryżowe
Pola ryżowe
Pola ryżowe przed świątynia
Pola ryżowe przed świątynia
Grobowce
Grobowce
Widok na tarasy
Widok na tarasy
Przejście przez rzekę
Przejście przez rzekę
Pola ryżowe przed świątyniąwi
Pola ryżowe przed świątynią
Rzeźby wykonane z kokosa
Rzeźby wykonane z kokosa
Grobowce i świątynia
Grobowce i świątynia
Świątynia
Świątynia
Grobowce
Grobowce

A to wszystko rzut kamieniem od Ubud – gorąco polecamy zatrzymać się w jednym miejscu i wynając skuter, wszędzie blisko, a za każdym razem wracając będziecie tylko cieszyć się z wyboru.

 • Jacek Bla

  Magicznie

 • Pingback: Bali, na motorze - Smaki Fantazji()

 • Rajscy

  Zgadzam się w 100% 😉 Nas Ubud też oczarowało, miło było popatrzeć na zdjęcia i powspominać, jakbym tam znowu była;-) Obiecaliśmy sobie, że tam na pewno kiedyś wrócimy 😉
  Pozdrawiamy
  Rajscy

  • Natalia

   Cieszę się, że nasze zdjęcia przypomniało Wam jak jest tam cudownie. To samo mówiłam, jedno z najfajniejszych miejsc jakie widziałam w Azji- a to wszystko przez tą magię tego miejsca. Też tam chcemy tam kiedyś wrócić 😉 Pozdrawiamy.