Koh Lanta -(część północna wyspy) , nieduża wyspa położona na morzu Andaman, na południowym wschodzie Tajlandii. Zamieszkuję ją ok. 20 tys mieszkańców na przestrzeni 30km na 6km. Dostać się na nią można promem z Krabi do północnego portu Ban Saladan.

Charakteryzuje się spokojną atmosferą, jest bowiem mniej imprezowa niż inne wyspy, tj. Koh Phi Phi, a plaże – nawet w szczycie sezonu – nie są zatłoczone. Mieszkańcy to mieszanka muzułmanów i tajskich buddystów. Ludność lokalna jest bardzo życzliwa, wyrozumiała i dobrze usposobiona.

Przejażdżka po zachodnim wybrzeżu
Przejażdżka po zachodnim wybrzeżu

Z racji niewielkiego rozmiaru, bardzo dobrym pomysłem jest krajoznawcza przejażdżka motorem (jedyne 200THB na dzień + benzyna 40THB/L). Nie tylko uda Ci się zobaczyć miejscową architekturę – większość to bambusowe bungalowy – ale również prawie nieskalaną ludzką ręką naturę! Na pewno się w drodze nie zgubisz – bo utwardzone, po których da się jechać można policzyć na palcach – a dojedziesz nimi wszędzie. Od północnego portu aż na południe – mijając przepiękne plaże piaszczyste i kamieniste, liczne zatoki i wzgórza oraz na samym południu narodowy rezerwat przyrody. Później można objechać zachodnie, zamieszkanie przez tubylców, wybrzeże i stare miasto.

Jedzonko w jednej z knajp

Jedzonko w jednej z knajp

Po drodze da się zauważyć wprost wychodzące na ulice stragany z jedzeniem czy bary i restauracje, ośrodki wypoczynkowe i masę sklepów. Na skwerkach stoją stoiska z benzyną prosto ze szklanej butelki. Pełno ulotek z cyklicznymi imprezami Full Moon Party. Znajdą się też plakaty o pt. “Happy mashroom shake”, czy “In bud we trust”. Jeśli już jesteś spragniony zabawy, to i słynnego piwa Chang (małe od 30THB w sklepie do 120THB w barach).

Sklepy ze wszyskim, nawet z benzyną

Sklepy ze wszyskim, nawet z benzyną

Coś dla bardziej spokojnych i uduchowionych ludzi też się tu znajdzie. Liczne zatoki oraz połacie lasów ze skałkami oraz jaskiniami, pozwolą na wyciszenie oraz kontemplację. Dla tych którzy szukają umocowania w wierze, ciekawe będzie doświadczenie innych, tutaj obecnych religii. Część wyspy jest zamieszkana w większej części przez muzułmanów. O świcie, w południe oraz przy zachodzie słońca można usłyszeć religijne pieśni, prosto z megafonu.

Na wyspie nie ma żadnego problemu z komunikacją; sprzedawcy i obsługa ośrodków włada zazwyczaj komunikatywnym językiem angielskim, z innymi polecamy język angielsko-migowy wraz ze szczyptą szacunku oraz uśmiechu.

Ceny noclegów potrafią być horrendalnie drogie (pięciu-gwiazdkowe ośrodki wypoczynkowe ze wszystkim) lub bardzo tanie (zaniedbane bungalowy otoczone kupą śmieci i gruzu). My swój pierwszy nocleg zarezerwowaliśmy wcześniej by nie szukać zaraz po przybyciu.

Ośrodek Lantawadee, przy Long Beach

Ośrodek Lantawadee, przy Long Beach

Dobra oferta i niezłe warunki – Lantawadee Resort – bungalow dla dwóch z klimatyzacją, lodówką, telewizorem, toaletą. Ośrodek Lantawadee jest ładnie urządzony, otoczony zielenią i 2 min piechoty do Long Beach. Niecałe 1250THB za noc. I mniej więcej w tej cenie sugerujemy się trzymać – z tego co widzieliśmy później.

Właściciel kafejki, który zostawił nas w niej sam na parę godzin

Właściciel kafejki, który zostawił nas w niej sam na parę godzin

Natrafiliśmy też na kafejkę, z pysznym jedzeniem europejskim oraz prawdziwym Espresso, prowadzoną przez bardzo(!) miłego Taja. Ciekawe jest to, iż po śniadaniu zostaliśmy tam aż do południa pisząc bloga i pijące shake’i owocowe. Koło 16 Kong, bo tak ma na imię, powiedział nam że wróci za jakieś trzy godziny i też że możemy zostać jak długo nam się podoba. Kafejkę zostawił otwartą, a nas w niej:)

Okolica Long Beach to same piaszczyste plaże, troszkę skomercjalizowane, ale za to oferujące wszystko co potrzeba. Idąc wzdłuż wybrzeża często natrafisz na pokazy ognia przy restauracjach ze stolikami na plaży lub imprezy w rytmie reggae, deep house, funk.

Imprezy na plaży

Imprezy na plaży

Dla znudzonych plażowaniem, polecamy wybrać się na eksplorację terenu, równiez organizowane wycieczki na wyspie lub poza. wgłąb północnej części znajdziecie Szmaragdową Jaskinię, wycieczki na słoniach czy wodospady.

Nurkowanie podczas wycieczki na 4 wyspy
Nurkowanie podczas wycieczki na 4 wyspy

Dookoła Koh Lanty znajduje się pełno wysp, które odkryjesz wybierając się na wycieczki takie jak np. “wycieczka na 4 wyspy” (ok 1600THB), gdzie zobaczysz okoliczne wyspy i skarby natury np. Szmaragdową jaskinię (zobacz wideo-relację).