Alkohol jest powszechnie spożywany na Filipinach. Jednym z powodów może być to, że hiszpańscy kolonizatorzy przywieźli ze sobą nie tylko katolicyzm, ale również ich kulturę picia. Na Filipinach najbardziej popularnymi napojami alkoholowymi są piwo, rum, gin, brandy i tuba.

PIWO

Piwo jest najbardziej popularnym i spożywanym napojem alkoholowym, przynajmniej przez turystów. Na Filipinach jest produkowane głównie przez dwa duże browary: San Miguel Corporation i Browar Azjatycki, drugi co do wielkości w kraju. San miguel brand jest wszechobecny oferując Pilsen (Piwo jasne ~5%), Light (piwo jazne light ~5%) najczęściej preferowana przez kobiety i młodszych.

Piwa
Piwa

Piwo
Piwo
Małe piwa
Małe piwa

Piwo Red Horse (dla hardkorowców >7%) spożywane jest przez wielbicieli mocniejszego piwa. Dla osób nielubiących kaca, nie polecamy. Nawet małe ilości mogą dać ci okropny bół głowy, bo wszak to nie piwo a napój piwny z domieszką mocnego alko.

Duże piwa
Duże piwa
Duże piwa
Duże piwa

Rum

Tanduay jest najpopularniejszą marką rumu. Emperador – brandy – jest na drugim miejscu. Tondena Premium Rum i Anejo 65 Rum są również sprzedawane, ale nie są tak znane jako Tanduay czy Emperador. Istnieją różne wariacje jeśli chodzi o procent zawartości alkoholu, zazwyczaj od 22% do 40% co określają w wartości “proof” (80 proof to 40% alc).

Rumy
Rumy
Rum
Rum
Rum
Rum

Od mniej więcej pół roku w sklepach zauważyliśmy bardziej ekskluzywne wersje dla koneserów, dochodzące do cen 2-4krotnie wyższych, nawet za 600PHP.

Gin

Filipińczycy oprócz rumu, piją również gin. Co więcej zajmują czołowe miejsce w spożyciu tego trunku. W 2012 byli na pierwszym miejscu na świecie! Pija się go głownie na północy Filipin, u nas na Siquijor dalej panuje Rum.

Tuba, filipińskie wino

Wino palmowe jest to napój alkoholowy stworzony z soku różnych gatunków palmy, takich jak Palmyra, palm daktylowych i palm kokosowych. Ponieważ drzewa kokosowego obfitują w całych Filipinach, a proces destylacji jest stosunkowo niedrogi, napój piją lokalsi. Rolnicy często piją lambanog po długim dniu pracy.

Filipińskie wino (credit: poluzuj.pl)
Filipińskie wino (credit: poluzuj.pl)

Więcej o Tubie dowiecie się od Moni i Marycha z Poluzuj gdzie cię ciśnie.

Alkohol na Filipinach, Ceny

Ceny są naprawdę niskie, i jak tu żyć?
Piwo ze sklepu: małe 20 – 40 PHP (1,6 do 3,30zl)
duże 70 – 85PHP (5,80 do 7,14 zl)

San Miguel z barów: małe 40 – 60 PHP (3,30 do 5,04zl)
duże 1l 70 PHP do 110 ( 5,8 -9,2zl)

Tanduay : 1 litr na 50 – 100 PHP (4,02 do 8,04 zl)
Napoje w bardziej wyszukanych klubach i barach: 100 – 200 PHP (8,4-do 17zl)