Świątynia

Zwiedzanie Bali, na motorze — z racji tego że jest niewielką wyspą, pasuje idealnie — i daje mnóstwo frajdy z jazdy i widoków. Na początek proponujemy Ubud, skąd blisko północnych rejonów, popularnych świątyń i gór. Nusa Dua zaś, jest świetnym miejscem wypadowym na plaże, klify i z tym związane atrakcje i sporty.

Wulkan – Góra Batur

Popularną rzeczą turystyczną jest trekking na aktywny wulkan Batur o wysokości 1,717 m. Chociaż niestandardowy, bo nad ranem, na wschód słońca. Także już o 2 w nocy bus przyjeżdża i zawozi Cię na miejsce startowe – z przewodnikiem docierasz na miejsce po 2h i podziwiasz wschód słońca. Zastanawialiśmy się nad tą opcją, ale cena – dosyć wysoka, bo około 60 $. Ceny na pewno się różnią od biur turystycznych i dodatków, które oferują. Nie oszukujmy się wstawanie o 2 w nocy i wspinaczka w nocy -to nie lada wyzwanie. Nie mówiąc o przygotowaniu się na niskie temperatury, kurtki, dobre buty, których my nie mieliśmy. Postanowiliśmy zwiedzić rejon motorkiem – z Ubud około 1h przyjemnej jazdy przez okoliczne wioski. Później zjechaliśmy cała górę i zobaczyliśmy nieturystyczna stronę – tuż po drugiej stronie góry gdzie wydobywają skały wulkaniczne -materiał budulcowy na wyspie.

Wulkan i jezioro Batur
Wulkan
Widok
Widok w dolinie Batur
Widok na jezioro i góry
Widok na jezioro i góry

Popularna Ulun Danu

Świątynia Ulun Danu jest położona nad jeziorem Bratan na wysokości 1200 m nad poziomem morza oraz między górami. Co dodaje uroku i sprawia, że Ulun Danu jest wyjątkowe, ale sama świątynia – szczerze, na nas wrażenia aż takiego nie zrobiła. Pierwsza moja reakcja na popularna częśc kompleksu była – ‘ale ona jest taka mała?’. Wszystko zadbane, trawka przycięta, czysto, ale mnóstwo turystów i nie ma po prostu tego klimatu. Wejście kosztuje kolo 10 zł. Był to ‘must’ zobaczenia i tyle. Zdecydowanie polecamy te wcześniejsze, o których pisaliśmy w http://www.smakifantazji.pl/magia-ubud-bali/. W planie mieliśmy objechanie góry i pojechanie dalej na północ na wodospady – niestety ulewa po północnej stronie gór nie pozwoliła nam dotrzeć na miejsce. Takiej ulewy dawno nie widzieliśmy. W między czasie musieliśmy przeczekać ponad godzinę w restauracji aż będzie można wskoczyć na motor. Kupiliśmy najtańszą ‘kurtke’ przecziw-deszczową za 3zł i heja! Miejscowi powiedzieli nam, że leje tak codziennie w górach – nie wiem czy tylko w tym okresie, czy zawsze, ale lepiej być przygotowanym.

Wejście do Ulun- danu
Wejście do Ulun-danu
Ulun-danu-widok na góry
Ulun-danu widok na góry
Świątynia
Świątynia
Brama
Brama
Ulun- danu turyści
Ulun-danu turyści

Bukit asah -Karangasem

Bukit Asah to wyjątkowe miejsce z przepięknymi widokami, bo na różne strony- plaże, klify oraz morze.
Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uciec od tłumów i odpocząć. Na prawdę fajna miejscówka do zobaczenia, z garstką ludzi – świetne widoki!

Widok na plażę
Widok na plażę
Klify
Klify
My
My

Z tego miejsca możesz zjechać małą dróżką do plaży – Victoria beach. Urokliwa mała plaża z dzianymi plażowiczami oraz dość dużymi falami. Bardzo przyjemnie.

Virgin beach
Virgin beach
Virgin beach
Virgin beach

Nusa Dua

Nusa Dua to półwysep na południu Bali, znany z luksusowych hoteli i rezortów. To tutaj oferują różnorodne sporty wodne, jak pływanie na bananie, latająca ryba, parasailing, wakeboarding, pływanie na skuterze wodnym itd. Naszym planem było spróbowanie surfowania (lekcja z instruktorem kosztowała około IDR 125.000 $10) oraz parasailing. Ale niestety jednego dnia, w którym mieliśmy plany na parasailing lało więc udało nam się tylko spróbować posurfować. Za wodne szaleństwo zapłacisz około $25 -30. Poza ścisłą Nusa Dua znajdziesz zakwaterowanie za mniejsze pieniądze i zjesz w lokalnych restauracjach (Warung) już za 5zł.

Nusa Dua plaża
Nusa Dua plaża
Nusa dua plaża
Nusa dua plaża
Lekcja surfingu
Lekcja surfingu
Lekcja surfingu
Lekcja surfingu
Surfujemy
Surfujemy

Uluwatu

Bukit zawiera słynny klif – z wisząca świątynia w Uluwatu. Wstęp to IDR 30.000 (10 zl). Świątynia jest zamieszkana przez dużą liczbę małp, które są bardzo sprytne w wyrywaniu torb, kamer i okularów. Więc uważaj na swoje rzeczy i najlepiej schowaj wszystko w plecaku bądź torbie. Sama świątynia nie jest tak imponujące jak inne na Bali, za to widok na nią i klif , na którym się znajduje jak najbardziej. Jak już dotrzesz na górę, to za świątynią jest przejście i widok na kolejną stronę klifu. Uluwatu słynnie również z miejsca do surfowania dla zaawansowanych oraz ładnych plaży.

Uluwatum-świątynia na klifieUluwatum-świątynia na klifie
Uluwatu-świątynia na klifie
Uluwatu
Uluwatu
Plaża niedaleko świątyn
Plaża niedaleko świątyn
Wejście do wody dla surferów
Wejście do wody dla surferów
Najpierw schodzimy schodkami
Najpierw schodzimy schodkami
Jeszcze kilka schodów i mamy przejście do morza
Jeszcze kilka schodów i mamy przejście do morza